Svjetski dan hipertenzije

Medicinski fakultet Osijek
Hrvatsko društvo fiziologa
Hrvatska agencija za hranu
Pod pokroviteljstvom Hrvatskog društva za hipertenziju

organizirat će obilježavanje Svjetskog dana hipertenzije, 17. svibnja 2018 godine, na Trgu Ante Starčevića u Osijeku od 12-14 h.

Pozivamo sugrađane da dođu izmjeriti vrijednosti svojeg krvnog tlaka i uzeti informativne brošure.

Povišen arterijski tlak danas se s opravdanjem naziva svjetski ubojica broj 1, jer je glavni nezavisni čimbenik rizika za kardiovaskularni pobol i smrtnost. Uz to je glavni čimbenik rizika za moždani udar i kroničnu bubrežnu bolest.
Prevalencija hipertenzije u Hrvatskoj je vrlo visoka i iznosi čak 37% što znači da svaki treći odrasli stanovnik ima vrijednosti arterijskoga tlaka > 140/90 mmHg. Nažalost, prema najnovijim podacima, nema naznaka smanjivanja učestalosti i na karti svijeta dio u kojem se nalazi naša domovina označen je crveno – trend je nepromijenjen, pa čak s tendencijom porasta. Zabrinjava što je učestalost hipertenzije u porastu kod djece i mladih.
Prema zadnjim podacima velik broj oboljelih od hipertenzije, njih preko 60% je liječen, ili barem dobivaju preporuke i recepte za antihipertenzivne lijekove, ali kontrola tlaka je postignuta u tek oko 20%. To znači da liječenje nije provedeno na pravi način, a uzrok tome je nedovoljno poznavanje važnosti redovitog uzimanja antihipertenzivne terapije i promjena stila života.
Ova akcija dio je široke akcije u Zagrebu, Splitu, Šibeniku, Osijeku, Slavonskom Brodu i Rijeci gdje će se tijekom mjeseca svibnja organizirati mjerenja arterijskoga tlaka, ali i drugih čimbenika koji također čine arterijsku hipertenziju i pridonose riziku– tjelesne mase, opsega struka, šećera u krvi, masnoća i mokraćne kiseline.  Uz liječnike bit će uključene medicinske sestre, studenti medicine u Zagrebu, Osijeku i Splitu, učenice srednjih medicinskih škola, ljekarnici i udruge bolesnika.

Bolje je spriječiti, nego liječiti, a dobro je na vrijeme početi liječiti!

U ime organizacijskog odbora
Dopredsjednica Hrvatskog društva za hipertenziju