Laboratorijske tehnologije u kliničkoj biokemiji

• Ciljevi predmeta
    Upoznati studente s općim principima laboratorijskih tehnologija koje se koriste u dijagnostici. Upoznati studente s njihovom primjenom u određivanju pojedinih analita. Prikazati studentima najvažnije postupke provedbi analiza. Prikazati studentima prednosti i nedostatke pojedinih mjernih postupaka.

Uvjeti za upis predmeta i ulazne kompetencije koje su potrebne za predmet
    Završen preddiplomski studij Medicinsko-laboratorijska dijagnostika ili ekvivalentna prvostupnička razina (baccalaureate)
  • Prikaz razvoja mjernih tehnologija u dijagnostici:  Razvoj tehnologije omogućio je primjenu brojnih mjernih tehnologija u laboratorijskoj dijagnstici. Rezultat toga je primjena velikog broja laboratorijskih metoda u praksi što je dovelo do povećanja osjetljivosti i specifičnost labortorijskih testova i ovu dijagnostiku učinilo vrednijom u donošenju medicinskih odluka. Principi pojedinih mjernih tehnologija: UV VIS, FTIR spektroskopija; osmometrija; nefelometrija i turbidimetrija; plamena fotometrija; atomska apsorpciona spektroskopija; elektrokemijske metode (amperometrija i potenciometrija), ionselektivne elektrode (ISE); tankoslojna, plinska, visokotlačna i tekućinska kromatografija; kapilarna i elektroforeza u gelu; Imunokemijske metode. Primjena u laboratorijskoj dijagnostici: UV i VIS spekrofotometrija se koristi u analizi supstrata i enzima; FTIR spektroskpija u analizi sastava nepoznatih tvari u krutim ozorcima; elektrokemijske metode u analizi pH i plinova; metode koje se temlje na ISE elektrodama u određivanju elektrolita; imunokemijske metode u određivanju koncentracije tumorskih biljega, hormona i lijekova, kromatografije u analizi hormona i lijekova.
  • Obavezna literatura:
    Štraus B, Stavljenić-Rukavina A, Plavšić F. Analitičke tehnike u kliničkom laboratoriju. Medicinska naklada, Zagreb, 1997.
    Štraus B. Medicinska biokemija, Medicinska naklada, Zagreb, 1992.
    Odabrani zannstveni i stručni radovi , dostupne mrežne stranice za e-učenje

Dopunska literatura
    Čepelak I, Štraus B, Dodig S, Labar B. Medicinsko biokemijske smjernice, Medicinska naklada, Zagreb, 2004, odabrana poglavlja
  • Ispitni rokovi za svaku akademsku godinu definirani su u Informacijskom sustavu visokih učilišta RH ISVU.
  • Doc.dr.sc. Vatroslav Šerić, mag.med. biochem.
    Doc.dr.sc. Sanja Mandić, mag.med.biochem
    Marija Milić, mag.med.biochem
    Jasna Pavela, mag.med.biochem
    Ksenija Paradinović, mag.med.biochem