Oksidacijski stres i slobodni radikali - mehanizmi djelovanja

• Ciljevi predmeta
    Cilj  nastave  je  proširiti  znanje  studenata o oksidacijsko-antioksidacijskih sustavima u humanom organizmu budući da i povećana količina slobodnih radikala dovodi do oksidativnog stresa na razini stanica i tkiva, koje je osnova za pojavu različitih bolesti (dijabetesa, reumatskih bolesti, srčanog udara, bolesti bubrega, Alzheimerove bolesti, bolesti pluća, infektivnih bolesti te upalnih bolesti crijeva).

Uvjeti za upis predmeta i ulazne kompetencije koje su potrebne za predmet
    Završen preddiplomski studij Medicinsko-laboratorijske dijagnostike ili ekvivalentna prvostupnička razina (baccalaureate)
  • Slobodni radikali u organizmu; Način djelovanja reaktivnih kisikovih spojeva i reaktivnih spojeva dušika; Slobodni radikali u prijenosu signala; Slobodni radikali u “suspended animation”; Slobodni radikali u procesu aterogeneze; Slobodni radikali u različitim bolestima; Mehanizmi djelovanja antioksidansa; Antioksidansi u prevenciji i liječenju; Slobodni radikali i karcinogeneza; Slobodni radikali i starenje.Vježbe: Laboratorijske metode za određivanje parametara oksidacijskog stresa.
  • Obavezna literatura:
    Halliwell BB,  Gutteridage J. Free radicals in biology and medicine. 4 th rev. ed. Oxford University Press Country; 2007.
    Rueben C. Antioksidansi. Sana; 1998.
    Kulier I. Antioksidansi  (besplatna on-line knjiga)

Dopunska literatura:
    Loren K . Oral chelation, toxic metals and free radicals. (besplatna on- line knjiga)
  • Ispitni rokovi za svaku akademsku godinu definirani su u Informacijskom sustavu visokih učilišta RH ISVU.
  • Prof.dr.sc. Ljubica Glavaš-Obrovac, mag.ing.techn.
    Doc.dr.sc. Stana Tokić, mag.mol.biol.
    Doc.dr.sc. Katarina Mišković Špoljarić, mag.ing. techn.
    Doc.dr.sc. Barbara Viljetić, mag. edu. biol. et chem.
    Doc.dr.sc. Teuta Opačak-Bernardi, mag.mol. biol.
    Dr.sc. Marijana Jukić, mag.biol
  • Ishodi učenja na razini programa koji predmet pridonosi
    1.    Primjena opažajnih, analitičkih i kritičkih vještina u razvoju i implementaciji rješenja za praktične probleme laboratorijske dijagnostike
    2.    Primjena znanja u laboratorijskoj dijagnostici pri definiranju, analiziranju i predlaganju postupaka vezanih uz istraživanje i osiguravanje kvalitete te implementaciju novih laboratorijskih postupaka radi praćenja bolesti i učinka ili djelotvornosti terapije