Menadžment i ekonomika u zdravstvu

• Ciljevi predmeta
    U kolegiju Menadžment i ekonomika u zdravstvu studenti će učiti i usvajati znanja iz područja zdravstvenog menadžmenta i ekonomike zdravstva. Učenje i stjecanje znanja počela ekonomije i osnovni makroekonomski pojmovi. Stjecanje znanja o organizaciji zdravstvene zaštite. Stjecanje znanja o osnovama financiranja zdravstvene zaštite i zdravstvenog sustava u širem smislu. Stjecanje znanja o kvaliteti u zdravstvu i pruženim zdravstvenim uslugama.

Uvjeti za upis predmeta i ulazne kompetencije koje su potrebne za predmet
    Završen preddiplomski studij Medicinsko laboratorijska dijagnostika ili ekvivalentna prvostupnička razina (baccalaureate)

• Menadžment i ekonomika u zdravstvu – uvod . Menadžment u zdravstvu. Ekonomika zdravstva . Organizacija zdravstvene zaštite – razine i ustanove. Menadžment i ekonomika u zdravstvu. Počela ekonomije . Počela ekonomije – osnovni makroekonomski pojmovi. Financiranje zdravstvene zaštite. Zdravstveno osiguranje. Financiranje zdravstvene zaštite.  Legislativa u zdravstvu. Pravni okviri menadžmenta u zdravstvu. Sustav kvalitete u zdravstvu. Sustav javne nabave u zdravstvu. Standardi i normativi. Informacijsko-komunikacijske tehnologije u zdravstvu (ICT). Suradnja zdravstvenog sustava i drugih sektora. Upravljanje u zdravstvenom sustavu. Zdravstveno stanje stanovništva. Mjere zdravstvene zaštite. Javno zdravstvo. Zdravstvo u izvanrednim stanjima. Europske i međunarodne dimenzije zdravstvene zaštite. Zdravstveni izazovi vezani uz globalne migracije i cijepljenje imigranata. Odgovornosti prekograničnih sustava zdravstvene zaštite.
  • Obvezna literatura:
    Balen S,  Menadžment u zdravstvu, Medicinski fakultet Osijek, Osijek, 2. Izdanje,  2015.

Dopunska literatura:
    Kovačić L, ur. Organizacija i upravljanje u zdravstvenoj zaštiti, Medicinska naklada, Zagreb, 2003.
    Klepo L, ur. Zbirka zdravstvenih zakona s obrazloženjem,  Udruga poslodavaca u zdravstvu, Zagreb, 2003
    Stjepan Orešković, New Priorities for Health Sector Reform in Central and Eastern Europe;  Croatian Medical Journal 1998; 39: 225-233
    • Ispitni rokovi za svaku akademsku godinu definirani su u Informacijskom sustavu visokih učilišta RH ISVU.
  • Prof.dr.sc.  Jure Mirat, dr.med.
    Dr.sc. Ivan Miškulin, mag.ing.electrotech.
  • Ishodi učenja na razini programa koji predmet pridonosi
    1.    Analiza, kritična procjena i rješavanje stručnih i znanstvenih problema unutar šireg, multidisciplinarnog konteksta u  području laboratorijske biomedicine
    2.    Samostalno organiziranje rada i upravljanje radom u biomedicinskom i kliničkom laboratoriju
    3.    Primjena znanja iz upravljanja, zakonodavstva, regulative i etike u području laboratorijske biomedicine u samostalnom i timskom radu