Neinvazivna radiološka dijagnostika središnjeg živčanog sustava

• Osnove anatomije lubanje i kralješnice te njihovim anatomskim strukturama. Radiološka anatomija lubanje i kralješnice te njihov sadržaj. Konvencionalni rentgenski uređaji i tehnike pregleda. Analiza konvencionalnih rentgenograma i mogućnosti utvrđivanja izravnih ili neizravnih kongenitalnih, patoloških ili traumatskih promjena na lubanji i kralješnici te njihovom sadržaju. Osnove uređaja za kompjutorsku tomografiju (CT) i tehnike pregleda (spiralni i multidetektorski spiralni CT, CT-angiografija supraaortalnih arterija). Analiza dobivenih trodimenzionalnih slojevnih snimaka radi upoznavanja i prepoznavanja anatomskih struktura, traumatskih promjena te pojava, lokalizacija, proširenost, posljedice i vrsta patoloških procesa ili kongenitalnih anomalija neurokranijuma i kralješnice s kralješničnom moždinom (ishemije, hemoragije, tumori, anomalije/varijante, upale, tumori, paraziti, i dr.). Osnove uređaja za magnetnu rezonanciju (MR) i tehnike pregleda analizom - radi upoznavanja i prepoznavanja anatomskih struktura, traumatskih promjena i utvrđivanja postojanja patoloških procesa i njihove lokalizacije, veličine, vrste, proširenosti i posljedica na okolne strukture, posebno demijelinizacijskih bolesti. Tehnika MR-angiografije i njezine mogućnosti prikaza i analize. Doppler-tehnika prikaza ekstrakranijalnih supraaortalnih arterija i vena.
    Analiza dobivenih nalaza radi prepoznavanja i upoznavanja s normalnom anatomijom i patološkim nalazima te njihovi utjecaji na neurološku simptomatologiju. Transkranijska doppler-tehnika pregleda intrakranijske cirkulacije u svrhu upoznavanja i prepoznavanja normalnog i patološkog nalaza. Rezultati komparacije radioloških nalaza i kliničke simptomatologije neuroloških i neurokirurških bolesnika.
  • Osnove anatomije lubanje i kralješnice sa njihovim anatomskim strukturama, Radiološka anatomija lubanje i kralješnice te njihov sadržaj, Konvencionalni rendgenski uređaji i tehnike pregleda (S)

Analiza konvencionalnih rentgenograma i mogućnosti utvrđivanja izravnih ili neizravnih kongenitalnih, patoloških ili traumatskih promjena na lubanji i kralješnici te njihovim sadržajim (S)

Osnove uređaja za kompjutor-tomografiju (CT) i tehnike pregleda
    (spiralni i multidetektorski spiralni CT, CT-angiografija supraaortalnih arterija) analiza, tako dobivenih trodimenzionalnih slojevnih snimaka, radi upoznavanja i prepoznavanja anatomskih struktura, traumatskih promjena te pojava, lokalizacija, proširenost, posljedice i vrsta patoloških procesa ili kongenitalnih anomalija neurokranijuma i kralješnice s kralješničnom moždinom (ishemije, hemoragije, tumori, anomalije/varijante, upale, tumori, paraziti, i dr.) (S)

Osnove uređaja za magnetnu rezonanciju (MR) i tehnike pregleda analizom
    ovom metodom dobivenih snimaka neurokranijuma i kralješnice, radi upoznavanja i prepoznavanja anatomskih struktura, traumatskih promjena i utvrđivanja postojanja patoloških procesa i njihove lokalizacije, veličine, vrste, proširenosti i posljedica na okolne strukture, posebno demijelinizacijskih bolesti. Tehnike MR-angiografije i njezine mogućnosti prikaza i analize (S)

Doppler-tehnika prikaza ekstrakranijalnih supraaortalnih arterija i vena.
    Analiza dobivenih nalaza radi prepoznavanja i upoznavanja s normalnom anatomijom i patološkim nalazima te njihovim utjecajima na neurološku simptomatologiju. Transkranijska Doppler-tehnika pregleda intrakranijske cirkulacije radi upoznavanja i prepoznavanja normalnog i patološkog nalaza (S)

Rezultati komparacije radioloških nalaza i kliničke simptomatologije nekoliko neuroloških i neurokirurških bolesnika. (S)
  • Obavezna literatura:

1. Krmpotić J: Kosti glave, Medicinska enciklopedija, Sv 6, Leksikografski zavod Zagreb, Zagreb 1962, str. 82.
    2. Krmpotić J: Mozak, Medicinska enciklopedija, Sv 7, Leksikografski zavod Zagreb, Zagreb 1986, str. 97.
    3. Krmpotić J, Kovačić S: Kralježnica, Medicinska enciklopedija, Sv 6, Leksikografski zavod Zagreb, Zagreb 1962, str. 166.
    4. Krmpotić J: Leđna moždina, Medicinska enciklopedija, Sv 6, Leksikografski zavod Zagreb, Zagreb 1962, str. 332.
    5. Hebrang A, Lovrenčić M: Radiologija, Medicinska naklada Zagreb, Zagreb 2001.
    6. Katunarić D, Lovrenčić M: Tomografija-kompjutorizirana, Medicinska enciklopedija, II. dopunski svezak, Leksikografski zavod Zagreb, Zagreb 1986, str. 622.
    7. Hricak H, Margulis AR: Nuklearna magnetska rezonanca, Medicinska enciklopedija, II. dopunski svezak, Leksikografski zavod Zagreb, Zagreb 1986, str. 432.
    Dopunska literatura:
    1. Demarin V, Štikovac M, Thaller N: Dopler-Sonografija krvnih žila, Školska knjiga Zagreb, Zagreb 1990.
    2. Brkljačić B: Dopler krvnih žila, Medicinska naklada Zagreb, Zagreb 2000.
    3. Pettersson H, Allison D, ed. The Complete Encyclopaedia of Medical Imaging. The Nicer Institute. Oslo 2002.