Produljenje roka za provjeru podatakaza dodjelu državnih stipendija u STEM područjima znanosti

Povjerenstvo za dodjelu državnih stipendija u STEM područjima znanosti jednoglasno je odlučilo kako se studentima rok za provjeru podataka na poveznici https://stemstipendije.mzo.hr produljuje do petka 17. studenoga 2017. godine do 12 h.

Ljubazno Vas molimo da putem svojih informacijskih kanala o tome obavijestite studente na Vašem visokom učilištu kako bi na vrijeme provjerili ispravnost svojih podataka o broju ECTS bodova i prosjeku ocjena, odnosno rezultatu državne mature na navedenoj poveznici. Još jednom napominjemo da, iako dio studenata iz tehničkih razloga nije primio e-mailove s obavijestima, nema razloga za zabrinutost. Svi studenti svoje podatke mogu provjeriti na poveznici https://stemstipendije.mzo.hr te su bez obzira na primitak e-maila obuhvaćeni procesom dodjele STEM stipendija.

Raspisan Natječaj za dodjelu 10.000 državnih stipendija studentima nižeg socio-ekonomskog statusa

Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je 12. listopada 2017. godine Natječaj za dodjelu 10.000 državnih stipendija za akademsku 2017./2018. godinu redovitim studentima nižeg socio-ekonomskog statusa.
Sredstva za ovaj natječaj osigurana u Državnom proračunu i Europskom socijalnom fondu (ESF) - Učinkoviti ljudski potencijali 2014.- 2020 u okviru projekta „Dodjela stipendija studentima nižeg socio-ekonomskog statusa“, a broj državnih stipendija povećan je s 5.400 na 10.000 godišnje.
Cilj projekta je doprinijeti povećanju dostupnosti visokog obrazovanja i unaprjeđenju socijalne dimenzije visokog obrazovanja te povećanju završnosti u visokom obrazovanju za redovne studente preddiplomskih sveučilišnih studija, diplomskih sveučilišnih studija, integriranih preddiplomskih i diplomskih sveučilišnih studija te kratkih stručnih studija, preddiplomskih stručnih studija i specijalističkih diplomskih stručnih studija na visokim učilištima u Republici Hrvatskoj.
Socijalna dimenzija visokog obrazovanja područje je javnih politika u kojem zemlje Europskog prostora visokog obrazovanja pa tako i zemlje članice EU dijele predanost prema ostvarenju zajedničkih strateških ciljeva. Jedan od ciljeva je i olakšavanje pristupa visokom obrazovanju te povećanje završnosti i stjecanja kvalifikacije na razini visokog obrazovanja za sve skupine studenata, posebice one koje se nalaze u nepovoljnom ekonomskom i socijalnom položaju.
BROJ STIPENDIJA: 10.000 godišnje (50.000 kroz 5 godina)
IZNOS MJESEČNE STIPENDIJE: 1.200 HRK (isplaćuje se mjesečno kroz 9 mjeseci)
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 543.371.250,00 HRK (EU sredstva + nacionalno sufinanciranje)
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: kolovoz 2017. – lipanj 2022.

Natječaj je otvoren do 6. studenog 2017. godine, a sve detaljne informacije nalaze se u tekstu Natječaja te Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju na temelju socio-ekonomskoga statusa  (Narodne novine br. 43/17), kao i na službenoj FB stranici projekta: https://www.facebook.com/ministarstvoznanostiiobrazovanja/.

tekst natječaja (.pdf)

Psihološko savjetovalište za studente

Iako  je studiranje razdoblje puno novih i lijepih iskustava, ono predstavlja i period u kojem se susrećemo s velikim životnim promjenama. Uspjeh u prilagodbi na studentski život ne ovisi samo o našoj inteligenciji nego i o psihološkim faktorima poput motivacije, samopouzdanja, ustrajnosti itd.
 Poteškoće prilagodbe na studentski život, problemi s koncentracijom i učenjem, osjećaj beznađa, manjak podrške od okoline, konstantan osjećaj zabrinutosti, ljubavni problemi te želja za odustajanjem od faksa samo su neki od problema s kojima se osječki studenti svakodnevno susreću, ali i obraćaju u Savjetovalište.
Cilj Savjetovališta je pružiti studentima podršku u svladavanju akademskih, ali i osobnih poteškoća u svrhu poboljšanja kvalitete života i povećanja efikasnosti studiranja.
U Psihološkom savjetovalištu sa studentima provodimo sljedeće aktivnosti:

• Individualno savjetovanje, gdje zajedničkim snagama rješavamo probleme i razvijamo vještine psihološkog, socijalnog, emocionalnog i akademskog funkcioniranja.
  • Grupni tretmani koji se u dogovoru sa studentima organiziraju kad se javi više studenata sa  zajedničkim problemom.
  • Radionice za studente usmjerene su na razvoj osobnih potencijala. Dosad su održane radionice na temu komunikacijskih vještina, samopouzdanja, emocionalne inteligencije i ljubavi, motivacije, organizacije vremena itd.

Savjetovanje je besplatno i dostupno za sve studente Sveučilišta u Osijeku. Privatnost i povjerljivost podataka je zajamčena.
Termin možete dogovoriti e-mailom na adresu Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. . Nalazimo se na adresi Cara Hadrijana 10c (sveučilišni kampus).
Posjetite nas na web stranici http://www.unios.hr/studenti/psiholosko-savjetovaliste/o-nama/, a za obavijesti o nadolazećim radionicama pratite nas preko Facebooka: https://www.facebook.com/psunios/