Prof.dr.sc. Ines Drenjančević dobitnica Državne nagrade za znanost

U Hrvatskom saboru dodijeljene Državne nagrade za znanost

Prof. dr. sc. Ines Drenjančević redovita je profesorica i pročelnica Katedre za fiziologiju i imunologiju na Medicinskome fakultetu Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku. Do sada je objavila ukupno 40 radova u međunarodnim časopisima, koji su postigli više od 300 citata. Uz navedene znanstvene rezultate, treba istaknuti i njezinu ulogu u vođenju znanstvenih projekata, kao i doprinos u edukaciji mladih istraživača. Tijekom 2016. godine, prof. Drenjančević je kao glavni istraživač objavila 9 znanstvenih radova u časopisima s jakom međunarodnom recenzijom. U većini tih radova opisani su rezultati eksperimentalnih istraživanja funkcije malih krvnih žila na podražaj različitih čimbenika koji utječu na razvoj kardiovaskularnih bolesti. Rezultati upućuju na oksidacijski stres i nisku razinu kronične upale kao zajednički nazivnik u krvožilnom odgovoru na razne fiziološke i nefiziološke podražaje. Za ove znanstvene rezultate u području biomedicine i zdravstva u prethodnoj godini, prof.dr.sc. Ines Drenjančević dodjeljuje se godišnja nagrada za značajno znanstveno dostignuće u istraživanju uloge oksidacijskoga stresa u poremećaju funkcije malih krvnih žila pod utjecajem različitih faktora rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti.

sabor nagrade za znanost

HRZZ Novi natječaji

Hrvatska zaklada za znanost objavila je natječaje za programe  “Istraživački projekti“ i „Potpora istraživačima za prijavu na programe Europskog istraživačkog vijeća“. Više detalja o natječajima možete naći na poveznici http://www.hrzz.hr/default.aspx?id=53 .

Programom „Istraživački projekti“ financiraju se temeljna istraživanja koja stvaraju novo i unapređuju postojeće znanje o određenome području i koja su usmjerena na bolje razumijevanje predmeta istraživanja, kao i primijenjena istraživanja koja se provode s jasnim tehnološkim, gospodarskim ili društvenim ciljevima.
Datum raspisivanja natječaja: 2. studenog 2017.
Rok za prijavu: 10. siječnja 2018. do 13:00 (CET)

Programom “Potpora istraživačima za prijavu na programe Europskog istraživačkog vijeća“ se potiče suradnja hrvatskih istraživača (gostujući istraživač) s voditeljima ERC projekata radi stjecanja iskustva i pripreme vlastite prijave projektnog prijedloga za natječaj ERC programa.
Financira se posjeta voditelju ERC projekta u trajanju od 3 do 4 mjeseca. ERC projekt mora biti u tijeku u trenutku prijave i za vrijeme trajanja financiranja.
Datum raspisivanja natječaja:  31. listopada 2017.
Rok za prijavu: 30. studeni 2017. do 13:00 (CET)