• Fakultet

Povijest

Medicinski fakultet Osijek osnovan je 1998. godine i ubraja se među mlađe medicinske fakultete u Hrvatskoj. Rezultat je to mnogih nastojanja čiji početak možemo pratiti sve do 1874. godine. Tada je osnovano najstarije liječničko udruženje u Hrvatskoj – Družtvo slavonskih liečnika u Osijeku. 1877. godine počeo je izlaziti Glasnik Družtva – najstarije stručno medicinsko glasilo u Hrvatskoj. Već su pripadnici Družtva, zajedno sa zagrebačkim Sborom liečnika, također osnovanim 1874. godine, radili na tome da se otvori medicinski fakultet u Hrvatskoj. Konačno je 1917. godine otvoren Medicinski fakultet u Zagrebu na čijem će temelju izrasti osječki fakultet.

Konkretni napori za otvaranje medicinskog fakulteta u samom Osijeku mogu se pratiti od 1969., kada je ravnatelj bolnice u Osijeku dr. Martin Dičić pozvao na inicijalni radni sastanak vezan uz osnutak studija predstavnike Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: tadašnjeg dekana Sergija Dogana i sveučilišne profesore Antu Zimola i Ivu Bakrana. U razdoblju od 1977. do 1979. godine rektor Sveučilišta u Osijeku, prof. dr. sc. Petar Anić, nastavlja s radom na tome području i 12. srpnja 1979. godine. Rješenjem Sekretarijata za prosvjetu, kulturu i fizičku kulturu SR Hrvatske potpisanim 30. kolovoza 1979. odobrena je organizacija dislociranog Studija medicine u Osijeku, čije je svečano otvorenje u prostorijama tadašnjeg Pedagoškog fakulteta u Osijeku uslijedilo 28. rujna 1979. godine. Na temelju Statuta Medicinskog fakulteta u Zagrebu, a na prijedlog Znanstveno-nastavnog vijeća, za voditelja Studija medicine u Osijeku imenovan je doc. dr. sc. Martin Dičić koji je tu zadaću obavljao od osnivanja 1979. do 1988. godine. Od 1988. do 1992. ovu funkciju obnaša prof. dr. sc. Ivica Čandrlić, od 1992. do 1996. prof. dr. sc. Ante Ivandić, a od 1996. do osamostaljenja Fakulteta prof. dr. sc. Antun Tucak.

Tijekom 1988. osnovan je Inicijalni odbor za osnivanje Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku s ciljem osiguranja uvjeta za prerastanje studija u samostalni fakultet, ali sva su nastojanja prekinuta početkom Domovinskoga rata. Nastava studija medicine odvijala se sve do pada Vukovara, a već 1994. godine Upravno vijeće Sveučilišta u Osijeku osnovalo je Odbor za prerastanje Studija medicine u Medicinski fakultet Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.

Svečano otvorenje Medicinskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku upriličeno je 22. rujna 1998. u nazočnosti članova Radnog predsjedništva, rektorice prof. dr. sc. Gordane Kralik i dekana prof. dr. sc. Antuna Tucaka.

Podaci su preuzeti iz monografije Medicinskog fakulteta Osijek: Medicinski fakultet Osijek: 25 godina samostalnog rada. Osijek: Studio HS internet; Medicinski fakultet Osijek, 2023.

Cjelovit tekst možete pronaći na poveznici:

Povijest Medicinskog fakulteta  Osijek
Dekani Medicinskog fakulteta Osijek