Medicinski fakultet Osijek
Josipa Huttlera 4
31000 Osijek
Republika Hrvatska
telefon: +38531512800
fax: +38531512833
email: medicina@mefos.hr
Prema Pravilniku o studijima i studiranju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (2023.):
Članak 19.
(1) Status studenta stječe se upisom na studij, a dokazuje se studentskom ispravom koju izdaje sveučilišna sastavnica, a oblik i sadržaj ministar utvrđuje pravilnikom.
(2) Student može biti u redovitom ili izvanrednom statusu ili gostujući student.
(3) Student ima redoviti ili izvanredni status tijekom propisanoga trajanja studija, a najdulje dvostruko dulje od propisanoga trajanja studija.
(4) U vrijeme trajanja studija ne uračunava se vrijeme mirovanja prava i obveza studenta, odnosno studentu se produljuje rok za završetak studija za onoliko vremena koliko je trajalo mirovanje prava i obveza studenta.
(5) Student u redovitom statusu studira u okviru pune nastavne satnice. Student upisan u redovitom statusu upisuje u pravilu 60 ECTS bodova u akademskoj godini u skladu s izvedbenim planom studija.
(6) Student u izvanrednom statusu studira u sklopu pune ili prilagođene nastavne satnice. Student upisan u izvanrednom statusu upisuje u pravilu 30 do 60 ECTS bodova u akademskoj godini u skladu s izvedbenim planom studija.
(7) Gostujući student jest student u redovitom ili izvanrednom statusu s drugoga sveučilišta koji upisuje dijelove studijskoga programa na Sveučilištu ili njegovoj sastavnici u skladu s posebnim ugovorom s drugim sveučilištima o priznavanju bodova prema ECTS-u.
Članak 29.
(1) Prava i obveze studenta miruju:
1. za vrijeme trudnoće
2. za studenta oca ili studenticu majku do djetetove dobi od godine dana
3. za vrijeme dopusta koji se ostvaruje na temelju propisa kojim se uređuju rodiljske i roditeljske potpore
4. za vrijeme nesposobnosti zbog bolesti ili drugog usporedivoga razloga koji traje dulje od tri mjeseca
5. za vrijeme međunarodne studentske razmjene dulje od 30 dana, a tijekom održavanja nastave, ako student tom razmjenom ne stječe bodove prema ECTS-u
6. u drugim opravdanim slučajevima u skladu s odlukama ovlaštenog vijeća sveučilišne sastavnice na kojoj student studira.
(2) Pravo na mirovanje prava i obveza student stječe rješenjem sveučilišne sastavnice na temelju podnesenog pisanog zahtjeva s obrazloženjem te pripadajućom dokumentacijom.
(3) Protiv rješenja iz stavka 2. ovoga članka ne može se uložiti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Članak 30.
(1) Student ima pravo na mirovanje prava i obveza ako podnese pisani zahtjev za odobrenje mirovanja prava i obveza s vjerodostojnom dokumentacijom o opravdanosti zahtjeva uredu za studije i studente/uredu za studente sveučilišne sastavnice, najkasnije u roku 30 dana od dana nastupanja razloga za mirovanje prava i obveza.
(2) Ako student ne podnese pisani zahtjev za mirovanje prava i obveza u roku navedenom roku iz prethodnog stavka, gubi pravo na mirovanje prava i obveza.
Članak 31.
(1) Zahtjev studenta za odobrenje prava i obveza s pripadajućom dokumentacijom ured za studente i studije/uredu za studente dostavlja dekanu odnosno pročelniku sveučilišne sastavnice.
(2) Dekan odnosno pročelnik obvezan je u roku od 15 dana od dana zaprimanja zahtjeva studenta donijeti rješenje o odobravanju ili uskrati prava na mirovanje prava i obveza studenta.
Rješenje se izdaje u dvama istovjetnim primjercima i to jedan primjerak studentu i jedan primjerak uredu za studente i studije / uredu za studente.
(3) Studentu se u skladu s ovim Pravilnikom može odobriti mirovanje prava i obveza u trajanju od jednog semestra ili jedne akademske godine. Vrijeme mirovanja ne uračunava se u vrijeme trajanja studija.
(4) Dekan odnosno pročelnik sveučilišne sastavnice ima pravo uskrate mirovanja ako se utvrdi na temelju priložene dokumentacije da ne postoji vjerodostojan i opravdan razlog za mirovanje u skladu s ovim Pravilnikom te pravo uskrate odobrenja višekratnog mirovanja prava i obveza za koje ne postoji opravdan razlog u skladu s ovim Pravilnikom.
(5) Tijekom mirovanja prava i obveza student može polagati ispite i pristupiti provjeri znanja (ispit, kolokvij i dr.) ako je za to ispunio uvjete.
(6) Ako student upiše mirovanje u studijskoj godini za koju je stekao pravo na subvenciju participacije školarine, subvencijom se koristi u prvoj sljedećoj studijskoj godini. Ako student upiše mirovanje u studijskoj godini za koju nije stekao pravo na subvenciju participacije školarine, nema pravo na subvenciju ni u prvoj sljedećoj studijskoj godini.
Članak 46.
(1) Student stječe pravo upisa na višu godinu studija ako je do upisnog roka uredno ispunio sve predviđene obveze propisane studijskim programom, odlukama Senata i ostalim općim aktima sveučilišne sastavnice na kojoj studira, regulirao obveze u knjižnici te položio ispite iz kolegija
koji mu prema ECTS bodovnom sustavu, utvrđenom studijskim programom, omogućuju upis u višu godinu studija.
(2) Student u redovitom statusu i student u izvanrednom statusu upisuje višu godinu studija u skladu s člankom 45. ovog Pravilnika i Odlukom Senata o uvjetima upisa u višu godinu studija.
(3) Student u redovitom statusu koji je upisan u višu godinu studija ako je u prethodnoj godini ostvario najmanje 55 ECTS bodova ili student kojemu je utvrđen invaliditet najmanje 60%, a u prethodnoj je akademskoj godini ostvario najmanje 30 ECTS bodova ne participira u troškovima studija.
(4) Student u redovitom statusu koji nisu ostvarili najmanje 55 ECTS bodova participiraju u troškovima studija prema broju ostvarenih ECTS bodova prema kriterijima i modelu studiranja koji su utvrđeni odlukom Senata.
(5) Student koji je stekao uvjete za upis u višu godinu studija ponovno upisuje obvezni kolegij ili kolegije iz kojih nije ispunio sve propisane nastavne obveze.
(6) Upis studenata u višu godinu studija obavlja se do 30. rujna tekuće akademske godine.
(7) Studenti u redovitom statusu koji plaćaju participaciju u troškovima studija te studenti u izvanrednom statusu koji plaćaju školarinu obvezni su priložiti potvrdu o podmirenju participacije odnosno školarine pri upisu u višu godinu studija.
(8) Participacija u troškovima studija prema modelu studiranja za studente u redovitom statusu i visina participacije u troškovima studija za studente u izvanrednom statusu, određeni su posebnom odlukom Senata Sveučilišta.
(9) Student u redovom statusu koji je izgubio status studenta u redovitom statusu zbog ponavljanja studijske godine može nastaviti studij u izvanrednom statusu uz ograničenje roka, odnosno obvezu završetka studija u dvostruko duljem trajanju studija.
Članak 23.
(1) Stjecanje statusa studenta ili nastavka statusa studenta na Sveučilištu moguće je prijelazom s jednog sveučilišnog studija na drugi srodni sveučilišni studij, s jednog stručnog studija na drugi srodni stručni studij ili s jednog smjera studija na drugi smjer studija, i to:
- za studije koji se izvode u okviru istoga znanstvenog područja unutar sveučilišne sastavnice
- s jedne sveučilišne sastavnice na drugu sveučilišnu sastavnicu
- s drugih visokih učilišta u Republici Hrvatskoj i
- s drugih visokih učilišta u inozemstvu.
(2) Uvjete prijelaza utvrđuje sveučilišna sastavnica te u postupku odobravanja prijelaza mora voditi računa da broj studenta koji prelaze na studije i broj studenta koji studiraju ne može biti veći od utvrđenog kapaciteta sveučilišne sastavnice.
(3) Iznimno, sveučilišna sastavnica može utvrditi prijelaz sa sveučilišnog na stručni studij prema uvjetima koje odredi ovlašteno tijelo sveučilišne sastavnice.
(4) Student koji studira na sveučilištu izvan Republike Hrvatske stječe pravo prijelaza na sveučilišnu sastavnicu prema postupku utvrđenom zakonom koji uređuje priznavanje i vrjednovanje inozemnih obrazovnih kvalifikacija uz uvjete koje odredi sveučilišna sastavnica.
Članak 24.
(1) Nositelj studija određuje u kojem je razdoblju studija moguće ostvariti prijelaz na drugi studij iste razine, a prijelaz se može odobriti nakon isteka tekuće akademske godine u kojoj je student upisao I. godinu studija.
(2) Uvjete za prijelaz propisuje nositelj studija, a mogu biti: - broj ostvarenih ECTS bodova tijekom studija - prosjek ocjena tijekom studija - položeni ispiti iz određenih kolegija i - drugi uvjeti koje utvrdi nositelj studija.
Članak 25.
(1) Zahtjev za odobrenjem prijelaza student je obvezan podnijeti nositelju studija najkasnije do 15. rujna tekuće akademske godine. U zahtjevu mora biti naveden status studenta: redoviti ili izvanredni.
(2) Podnositelj zahtjeva za prijelaz obvezan je uz zahtjev priložiti odgovarajuću studentsku ispravu, ovjeren prijepis ocjena i ECTS bodova te drugu dokumentaciju koju je utvrdio nositelj studija.
Svi studenti pri upisu moraju imati uplatnicu za troškove upisa, uplatnice za školarinu (ako plaćaju) te potvrdu o ispunjenoj anketi.
Troškove upisa plaćaju svi studenti (Sukladno Odluci Senata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku o posebnim naknadama na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku).
Studenti školarinu mogu platiti odjednom, uplatom cijelog iznosa na žiro račun Fakulteta (prilikom upisa potrebno je donijeti potvrdu o uplati) ili na temelju posebne zamolbe na dvije ili četiri rate.
UPISI POČINJU SVAKE GODINE PO PREDVIĐENOM RASPOREDU (raspored se na vrijeme oglašava na mrežnim stranicama Fakulteta).
Studenti koji upis NE obave prema predviđenom rasporedu, upis NISU OBAVILI i ne smatraju se studentima Fakulteta.
Napomena: NAKNADNE UPISE (IZVAN OGLAŠENIH ROKOVA UPISA) NIJE MOGUĆE OSTVARITI.