3. Obilježavanje Svjetskog dana debljine akcijom „Hod 5 do 12“, 8. ožujka 2024. godine

Poštovani,

U sklopu akcije „Lov na tihog ubojicu“, čiji su ciljevi promocija zdravoga načina života, podizanje svijesti o opasnostima vezanim uz arterijsku hipertenziju i ukazivanje na neprepoznate čimbenike rizika ove bolesti, Hrvatska liga za hipertenziju u suradnji s Kineziološkim fakultetom Osijek, Alumni klubom MEFOS i Studentskim sekcijama Medicinskog fakulteta Osijek organizira javnozdravstvenu akciju „Hod 5 do 12“u Osijeku, 8. ožujka 2024. godine u 11:55 sati na osječkoj Promenadi, hodom od Mosta mladosti do Mosta dr. Franje Tuđmana.

Prema istaknutim datumima Svjetske zdravstvene organizacije, Svjetski dan debljine se obilježava 4. ožujka te se time nastoji usmjeriti fokus na debljinu koja je prisutna kod više od 650 milijuna odraslih osoba na globalnoj razini i jedna je od najvećih javnozdravstvenih briga 21. stoljeća. Prema posljednjim rezultatima Europske zdravstvene ankete (EHIS) u Hrvatskoj svaka druga odrasla osoba ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu. Posebno treba naglasiti kako debljina nije problem samo odraslog stanovništva,  već se javlja u sve ranijoj životnoj dobi te donosi dugoročne i ozbiljne posljedice na zdravlje djece. Procjenjuje se da oko 90% bolesnika s hipertenzijom također ima visceralnu pretilost, dok je vrlo mali postotak bolesnika normalne tjelesne težine.

Nadalje, posljednjih desetljeća svjedoci smo dramatičnog porasta broja oboljelih od šećerne bolesti na globalnoj razini, prvenstveno rastućom prevalencijom tipa 2 šećerne bolesti čiji su temeljni patofiziološki mehanizmi inzulinska rezistencija, kronična sistemska upala i endotelna disfunkcija. Više od 80% oboljelih od šećerne bolesti tipa 2 ima prekomjernu tjelesnu masu te je razumijevanje povezanosti debljine i rizika za obolijevanja od dijabetesa ključno za prevenciju dijabetesa, ali i drugih metaboličkih stanja povezanih s prekomjernom tjelesnom masom.

Stoga Vas ovim putem pozivamo da nam se pridružite u rekreacijskom hodu „Hod 5 do 12“, kako bismo zajedničkom sinergijom upriličili ovaj događaj, a samim time  potaknuli pojedince u našoj lokalnoj zajednici na zdravije životne navike.

U slučaju nepovoljnih vremenskih prilika „Hod 5 do 12“ će se odgoditi.

S poštovanjem,

Hrvatska liga za hipertenziju, Kineziološki fakultet Osijek, Alumni klub MEFOS, Studentska sekcija FIzIOS, Studentska sekcija CRANIOS, Studentska sekcija ENDOS