Javnozdravstvena akcija 21.svibnja 2022. „Mjesec borbe protiv hipertenzije“

U organizaciji  Medicinskog fakultet Osijek, Hrvatskog društvo za hipertenziju i Hrvatske liga za hipertenziju te u  suorganizaciji Studentske sekcije FizIOS, Alumni kluba MEFOS, CroMSIC Osijek , Kineziološkog fakulteta Osijek i Medicinske škole Osijek,  21. svibnja 2022. godine od 10 do 13 sati u Portanovoj  se održala  Javnozdravstvena akcija. Tom prilikom građanima grada Osijeka mjerio se  krvni tlak, glukoza u krvi, određivao indeks tjelesne mase te računao  faktor rizika od nastanka kardiovaskularnih bolesti. Svi sudionici imali su priliku posavjetovati se s liječnicima, nutricionistima i kineziolozima, a onim građanima kojim su imali visoke vrijednosti glukoze u krvi uručen je glukometar kako bi mogli kontinuirano mjeriti parametre glukoze te im je savjetovan posjet liječniku radi daljnje obrade. Isto su  tako  zapažene veće vrijednosti krvnog tlaka kod određene skupite građana koji u svojoj anamnezi nemaju povijest liječenja od hipertenzije te smo tom prilikom potvrdili važnost provođenja Javnozdravstvenih akcija u svrhu pravovremenog otkrivanja visokog krvnog tlaka koji je jedan od glavnih faktora rizika nastanka od brojnih kardiovaskularnih bolesti.

Valja svakako naglasiti da je visoki krvni tlak ili hipertenzija (krvni tlak >140/90)  tiha podmukla bolest, koja godinama ne mora pokazivati nikakve simptome, sve dok se ne razviju oštećenja ciljnih organa. Hipertenzija predstavlja globalnu epidemiju  i vodeći čimbenik rizika za smrtnost i dizabilitet na globalnoj razini. U Hrvatskoj su kardiovaskularne bolesti glavni uzrok smrtnosti. Uz hipertenziju,  šećerna bolest spada među vodeće svjetske javnozdravstvene probleme uz prevalenciju od 6% i predviđanje njenog porasta do 2025. na 7,3% u dobnoj skupini 20-79 godina. Najčešće komplikacije šećerne bolesti su kardiovaskularne bolesti, retinopatija, nefropatija, neuropatija, dijabetičko stopalo i posljedične amputacije donjih ekstremiteta i one su glavni uzrok mortaliteta i glavni uzrok sve većeg opterećenja zdravstvenog proračuna troškovima dijabetesa. Svjetsko zdravstveno izvješće „Smanjenje rizika, promocija zdravog življenja“ stavlja fizičku neaktivnost među 10 vodećih rizika koje doprinose nezaraznim bolestima, globalnom morbiditetu i mortalitetu. Jedan od alarmantnih rezultata je brzo povećanje prekomjerne težine i pretilosti u većini europskih zemalja, posebno među djecom i mlađim ljudima. Tjelesna neaktivnost zajedno s prekomjernom težinom i pretilosti koja njome rezultira povećava rizik ozbiljnih bolesti kao što su: koronarna bolest srca,  moždani udar, visoki krvni tlak i dijabetes.

prof.dr.sc. Ines Drenjančević

potpredsjednica Hrvatskog društva za hipertenziju