Obilježavanje Svjetskog dana bubrega 2023.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana bubrega, 18. ožujka 2023. u Mall-u Osijek Hrvatska liga za hipertenziju, Studentska sekcija za fiziologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta Osijek (FizIOS) i Alumni klub MEFOS održali su javnozdravstvenu akciju tijekom koje su građani imali priliku izmjeriti svoj krvni tlak, kolesterol i glukozu u krvi te saznati svoje metaboličke parametre pomoću metaboličke vage. Cilj obilježavanja Svjetskog dana bubrega jest podizanje svijesti o životno važnoj ulozi bubrega u očuvanju zdravlja te smanjenje učestalosti bubrežne bolesti i njezinog štetnog utjecaja na cijeli organizam. Globalnom kampanjom  podiže se svijest o važnosti bubrega za cjelokupno zdravlje te se promiču oblici prevencije, ranog otkrivanja i liječenja bubrežnih bolesti kako bi se smanjila njihova učestalost i komplikacije. Prema procjenama, kronična bubrežna bolest javlja se u jedne od deset odraslih osoba diljem svijeta. Rano otkrivanje omogućuje pravovremeno liječenje bolesti te smanjuje i sprječava pobol i smrtnost. Vodeći uzroci bubrežne bolesti su šećerna bolest i povišen arterijski tlak, a porast pojavnosti kronične bubrežne bolesti u populaciji može se objasniti starenjem populacije, porastom šećerne bolesti, neregulirane hipertenzije i pretilosti, prekomjernim i nekontroliranim trošenjem nesteroidnih protuupalnih lijekova te izloženošću raznim toksinima okoliša. Namjera je Akcije bilo ukazati da je kronična bolest bubrega česta, štetna i da se može liječiti. Zato je od velike važnosti razviti svijest o potrebi ranog otkrivanja bubrežne bolesti od dječje do starije dobi, kako bi stvorili buduće zdravije generacije.