Poziv za sudjelovanje na Javnozdravstvenoj akciji 19.ožujka 2022.

Poštovani,

U okviru akcije „Lov na tihog ubojicu“, čiji su ciljevi promocija zdravoga načina života, podizanje svijesti o opasnostima vezanim uz arterijsku hipertenziju, dijabetesa te tjelesne neaktivnosti  i ukazivanje na neprepoznate čimbenike rizika ove bolesti, Medicinski fakultet Osijek, Hrvatsko društvo za hipertenziju i Hrvatska liga za hipertenziju u suorganizaciji Zavoda za nefrologiju KBC-a Osijek i Kineziološkog fakulteta Osijek, organizira Javnozdravstvenu akciju u više hrvatskih gradova. Javnozdravstvena akcija će se u Osijeku održati 19. ožujka 2022. godine od 10 sati na Trgu dr. Ante Starčevića te ćemo to prilikom mjeriti krvni tlak, glukozu u krvi, odrediti indeks tjelesne mase te izračunati faktor rizika od nastanka kardiovaskularnih bolesti. Isto tako uz stručno osoblje s Kineziološkog fakulteta u Osijeku demonstrirat će se vježbe u kojima će moći sudjelovati građani. Svi sudionici će imati priliku posavjetovati se s liječnicima, nutricionistima i kineziolozima.

Povišeni krvni tlak ili hipertenzija (krvni tlak >140/90) je tiha podmukla bolest, koja godinama ne mora pokazivati nikakve simptome, sve dok se ne razviju oštećenja ciljnih organa. Hipertenzija predstavlja globalnu epidemiju  i vodeći čimbenik rizika za smrtnost i dizabilitet na globalnoj razini. U Hrvatskoj su kardiovaskularne bolesti glavni uzrok smrtnosti. Uz hipertenziju,  šećerna bolest spada među vodeće svjetske javnozdravstvene probleme uz prevalenciju od 6% i predviđanje njenog porasta do 2025. na 7,3% u dobnoj skupini 20-79 godina. Najčešće komplikacije šećerne bolesti su kardiovaskularne bolesti, retinopatija, nefropatija, neuropatija, dijabetičko stopalo i posljedične amputacije donjih ekstremiteta i one su glavni uzrok mortaliteta i glavni uzrok sve većeg opterećenja zdravstvenog proračuna troškovima dijabetesa. Svjetsko zdravstveno izvješće „Smanjenje rizika, promocija zdravog življenja“ stavlja fizičku neaktivnost među 10 vodećih rizika koje doprinose nezaraznim bolestima, globalnom morbiditetu i mortalitetu. Jedan od alarmantnih rezultata je brzo povećanje prekomjerne težine i pretilosti u većini europskih zemalja, posebno među djecom i mlađim ljudima. Tjelesna neaktivnost zajedno s prekomjernom težinom i pretilosti koja njome rezultira povećava rizik ozbiljnih bolesti kao što su: koronarna bolest srca,  moždani udar, visoki krvni tlak i dijabetes.

prof.dr.sc. Ines Drenjančević

potpredsjednica Hrvatskog društva za hipertenziju

izv.prof.dr.sc. Ana Stupin

član Upravnog odbora Hrvatskog društva za hipertenziju

prof. dr. sc. Jerko Barbić, dr. med.

voditelj  radne skupine za bubrežne bolesti HDH

Petar Šušnjara, doktorand asistent

član Hrvatskog društva za hipertenziju