Studenti i dekan MEFOS-a sudjelovali na 12. ISABS konferenciji u Dubrovniku

U Dubrovniku je od 22. do 27. lipnja 2022. godine održana 12. ISABS konferencija (12th ISABS CONFERENCE on Forensic and Anthropological Genetics and Mayo Clinic Lectures in Individualized Medicine) na kojoj je sudjelovalo dvanaest izvrsnih studenata i dekan Medicinskog fakulteta Osijek, prof. dr. sc. Ivica Mihaljević. Konferenciju su organizirali International Society for Applied Biological Sciences - ISABS, vodeća američka bolnica Mayo Clinic i Specijalna bolnica Sv. Katarina u partnerstvu s Američkom Akademijom za forenzične znanosti. U radu Konferencije sudjelovala su tri dobitnika Nobelove nagrade: prof. dr. Aaron Ciechanover (Israel), Sir Richard John Roberts (SAD) i prof. dr. Thomas Südhof  (SAD), više od 70 vodećih svjetskih kliničara i znanstvenika koji dolaze s prestižnih svjetskih sveučilišta te gotovo 500 sudionika. Brojna predavanja iz područja personalizirane medicine, genetike, antropologije i forenzike pokrila su iznimno širok spektar tema – od genske terapije, matičnih stanica, molekularne i prenatalne dijagnostike, mikrobioma, epigenetike i zaraznih bolesti pa sve do forenzičke DNA fenotipizacije, identifikacije žrtava masovnih nesreća, ali i antropologije i migracija ljudske populacije. Studentima je posebno zadovoljstvo bilo podržati jednog do kolega, studenta 6. godine Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija Medicine našeg Fakulteta Doriana Lasla, koji je imao priliku izložiti vlastiti rad o genima uključenima u mitohondrijski metabolizam u pacijenata s Parkinsonovom bolešću. Kako teme ovogodišnje ISABS konferencije predstavljaju smjer u kojem se razvija budućnost medicine, studentima će svakako biti korisne u budućem profesionalnom radu, a možda će i potaknuti ideje za neke nove istraživačke projekte. Prema riječima studenata, s ISABS konferencije ponijeli su mnogo novih spoznaja te pregršt novih poznanstava i kontakata.