Od 19. do 21. ožujka 2025. godine, Osijek je bio domaćin prestižnog međunarodnog edukacijskog programa “Quality Rights”, što predstavlja napredak u skrbi o mentalnom zdravlju u Hrvatskoj. Ovaj događaj je organizirala Svjetska zdravstvena organizacija u suradnji s Medicinskim fakultetom Osijek i Kliničkim bolničkim centrom Osijek, pod pokroviteljstvom Osječko-baranjske županije.
Ovo je značajan trenutak, jer prvi puta Svjetska zdravstvena organizacija dovodi ovu ključnu edukaciju u Osijek. Događaj je okupio 50 stručnjaka iz različitih sektora uključujući zdravstvo, visoko obrazovanje, socijalne usluge i nevladine organizacije, a uz Medicinski fakultet Osijek su sudjelovali i Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Osijek, Pravni fakultet Osijek, te Filozofski fakultet u Osijeku.
Ciljevi programa bili su trostruki:
1. Poboljšati razumijevanje ljudskih prava u okruženjima mentalnog zdravlja,
2. Opremiti pružatelje usluga praktičnim alatima za stvaranje inkluzivnih okruženja,
3. Osnažiti pojedince s problemima mentalnog zdravlja da aktivno sudjeluju u odlukama koje utječu na njihove živote.
Na događaju su sudjelovali istaknuti edukatori iz nekoliko europskih zemalja, uključujući Dansku, Španjolsku, Francusku, Gruziju, Italiju i Hrvatsku. Ova međunarodna suradnja donijela je raznolike perspektive i stručnost u rasprave, obogaćujući iskustvo učenja za sve sudionike.
Inicijativa "Quality Rights" predstavlja ključan korak u usklađivanju hrvatskog sustava mentalnog zdravlja s međunarodnim standardima ljudskih prava, posebice s UN-ovom Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. Cilj je potaknuti dugoročnu promjenu u pristupu mentalnom zdravlju, krećući se prema modelu skrbi koji je više usmjeren na osobu i temeljen na pravima.
Posebno priznanje dano je trenerima, edukatorima i facilitatorima, uključujući dr. sc. Carmen Valle-Trabadelo, Olgu Kalinu, Simona Vasseur Baclea, dr. sc. Giulia Castelpietru, Melitu Murko, prof. dr. sc. Danijelu Štimac Grbić, Marinu Vidović i prof. dr. sc. Slađanu Štrkalj Ivezić, ali i Uredu Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj i njenoj voditeljici dr. sc. Ivi Pejnović Franelić.
Medicinski fakultet Osijek je zastupao izv. prof. dr. sc. Ivan Miškulin s Katedre za javno zdravstvo koji je sudjelovao kako u organizaciji tako i u provedbi iznimno uspješnog programa.
Inicijativa Quality Rights Svjetske zdravstvene organizacije ima za cilj poboljšati kvalitetu skrbi u mentalnom zdravlju i srodnim uslugama te promicati prava osoba s psihosocijalnim, intelektualnim i kognitivnim teškoćama. Inicijativa pokriva teme kao što su briga o vlastitom mentalnom zdravlju, podrška drugima, borba protiv stigme i diskriminacije te promicanje pristupa usmjerenog na osobu i oporavak temeljen na pravima.
Program Quality Rights predstavlja paradigmatski pomak u skrbi o mentalnom zdravlju, naglašavajući autonomiju, sudjelovanje i ljudska prava. Nastoji ujediniti i osnažiti ljude da poboljšaju kvalitetu skrbi u mentalnom zdravlju i srodnim uslugama, promičući pristup usmjeren na oporavak koji poštuje prava i dostojanstvo svih pojedinaca.










